آشنایی با تکنولوژِی HPE Smart Array

آشنایی با تکنولوژِی HPE Smart Array

شرکت HP از سال 1989، در زمینه سیستم‌های RAID پیشرو بوده و آن را توسعه داده است. تنها سرورهایی را دارد که راهکارهای تمام و کمالی در زمینه ذخیره‌سازی ارایه داده است. امروزه RAID یک تکنولوژی استاندارد است که در اکثر ذخیره‌سازهای تحت شبکه و آنلاینِ اطلاعات وجود دارد. کنترلرهای HPE Smart Array از RAIDهای مدل 0، 1، 10، 6، 50، و 60 پشتیبانی می‌کنند. از اطلاعات محافظت کرده و امکان اصلاح آرایه را بدون آن که وقفه‌ای در دسترسی به داده‌ها پیش بیاید، فراهم می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید.

شرکت HP از سال 1989، در زمینه سیستم‌های RAID پیشرو بوده و آن را توسعه داده است. تنها سرورهایی را دارد که راهکارهای تمام و کمالی در زمینه ذخیره‌سازی ارایه داده است.

امروزه RAID یک تکنولوژی استاندارد است که در اکثر ذخیره‌سازهای تحت شبکه و آنلاینِ اطلاعات وجود دارد. کنترلرهای HPE Smart Array از RAIDهای مدل 0، 1، 10، 5 ، 50 و 60 پشتیبانی می‌کنند. از اطلاعات، محافظت کرده و امکان اصلاح آرایه را بدون آن که وقفه‌ای در دسترسی به داده‌ها پیش بیاید، فراهم می‌کند.

این کنترلرها قادر به کارهای زیر هستند:

1. مانیتورینگ فعالیت I/O

2. پیگیری پارامترهای کلیدی

3. پیش‌بینی مشکلات سیستم

4. انجام اصلاح مشکلات

5. انجام ریکاوری اتوماتیک

6. مدیریت خطا

7. محافظت در برابر Downtime

نکته مهم این که دیتا بین سرور و استوریج خارجی و بین مدل‌های مختلف HPE Smart Array Controller منتقل می‌شود بدون آن که وقفه‌ای در سیستم پیش بیاید.

این کنترلرها دارای پردازنده، Cache و درایو است تا بتواند بهترین کارایی را در RAID فراهم کند. بعلاوه با هارد درایوهای مورد استفاده (SAS یا SATA) هماهنگ هستند تا نرخ خطا و از دست دادن دیتا را کاهش دهند. موتور چند پردازنده و چند هسته ای آرایه هوشمند، سیستم RAID را کنترل می‌کند. کنترلرهای کنونی از پردازنده RAID-on-Chip یا RoC تعبیه شده استفاده می‌کند که فرکانس 600 MHZ را داراست.

سیستم‌عامل های کنونی از RAID پشتیبانی می‌کنند که نرم‌افزار RAID نامیده می‌شود و کار ایجاد و مدیریت درایوهای منطقی که سیستم‌عامل ندارند، را به عهده دارد. این نرم‌افزار تنها مقداری از منابع سرور را در اختیار می‌گیرد و در عوض کارایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معمولا سرورهای HP همراه با سخت‌افزار کنترلر آرایه هوشمند فروخته می‌شوند تا انواع مختلفRAID  پياده‌سازی شود. ACU یا 
HPE Array configuration Utility يکی از ابزارهایی است کهHP  در اختيار شما قرار می‌دهد تا بتوانيد پيکربندی RAID را روی سرور انجام دهيد. اين ابزار در محيطی گرافيگی امکان ايجاد و تغيير در پيکربندی انواع RAID را برای شما فراهم می کنند . شما قبل از نصب سيستم عامل روی سرور خود باید با استفاده از ابزارACU ،RAID  را به صورت سخت افزاری پيکربندی کرده باشيد. 

نرم افزار HP ACU برای پیکربندی هارد دیسک ها و RAID

نرم افزار HP ACU برای پیکربندی هارد دیسک ها و RAID


ابزار ACU تنها بر رویکنترلر آرایه هوشمند اچ پی قابل استفاده است. قابل ذکر است اين ابزار کنترلر SATA موجود در مادربورد سرور راپشتيبانی نمی‌کند. این نرم‌افزار امکاناتی از قبيل ايجاد و حذفRAID ، ساخت و حذف درايو منطقی، توسعهRAID ، تغيير نوعRAID ، مديريت درايوها و ... را در اختيار شما قرار می‌دهد. 

کنترلرهای Smart Array دارای مدل‌های مختلف با کارایی‌های متفاوت است. نام هر مدل از این کنترلرها معمولا با یک حرف مانند P شروع می‌شود، در ادامه عددی سه رقمی مانند 420 و در انتها نیز یک حرف دیگر قرار می‌گیرد. پس در کل، این کنترلرها 5 کاراکتر دارند مانند P440i.

 

هر کاراکتر درنام کنترلر آرایه هوشمند، مشخص کننده چیست؟

کاراکتر اول:

سری H، B و P.

 

کاراکتر دوم:

2: Base

4: Mainstream

7: مخصوص Blade

8: مخصوص DL/ML

 

کاراکتر سوم:

0: SAS 3G

1: SAS 6G

2: Gb/s

3: SAS 12G with HP Secure encryption

4: SAS 12G for G9

 

کاراکتر چهارم: مشخص کننده نوع پورت

0: پورت Internal

1: پورت External

2: یک پورت Internal و یک پورت External

4: مخصوص Blade 460c

6: مخصوص Blade 660c

 

کاراکتر پنجم: برای Media

i: Integrated

m: Mezzanine

br: Flexible controller for Blade

ar: Flexible controller for ML/DL

 

جمع‌بندی

به طور کلی کنترلرهای HP Smart Array راهکارهای قدرتمند I/O هستند که جزو اکثر تجهیزات ذخیره‌سازی قرار می‌گیرند و راهکارهایی را برای این 4 نیاز اولیه و اساسی ذخیره‌سازها فراهم می‌کنند:

1. رشد ظرفیت

2. کارایی بالا

3. دسترسی به دیتا

4. قابل مدیریت بودن

 

منابع: از سایت HP

منبع 1

منبع 2

مشاهده: 1208بار

شما هم می توانید درباره این محتوا نظر بدهید.

نام:
ایمیل:
نظر:
ثبت نظر
 
شعار رسالت فالنیک (ایران اچ پی) :خلق تجربه‌های لذتبخش برای مشتریان سرتاسر دنیا با انسان‌هایی نوآور و چابک
 
با ما همراه باشيد