تین كلاینت ها در مجازی سازی

تین كلاینت ها در مجازی سازی

آخرین بروزرسانی: مرداد 95

با توسعه بیشتر فناوری اطلاعات، شبكه ها نیز به عنوان یكی از پیامدهای این توسعه اهمیت بیشتری می یابند. شبكه تنها منحصر به انواع متداول شبکه های محلی (LAN) و یا شبکه های گسترده (WAN) نیست و روش های دیگری نیز در شبكه سازی وجود دارد یکی از آنها، تین كلاینت ها (Thin Client) است. در این مقاله قصد داریم به معرفی این فناوری بپردازیم.

شبكه مبتنی بر تین كلاینت (Thin Client)، شبكه ای مبتنی بر سرور است كه تقریباً تمامی پردازش ها در آن توسط این سرور صورت می گیرد. برنامه های كاربردی روی سرور اجرا و توسط کلاینت ها استفاده می شود. فرامین کاربر (مانند کلیک کردن موس یا فشردن یک کلید صفحه کلید) از طریق شبکه به سرور فرستاده و نتیجه پردازش از سرور دریافت شده و بر روی مانیتور به کاربر نشان داده می شود. پس تمام درخواست های کاربر را سرور انجام می دهد و برنامه ها روی سرور کار می کند و فقط نتیجه به کاربر نشان داده می شود.

 

مزایای استفاده از تین کلاینت ها

     1. مدیریت، کنترل و نظارت: برای رفع نقایص احتمالی فقط کافی است سرور، مدیریت و نظارت شود.

    2. امنیت: به علت عدم وجود هارد دیسک بر روی تین کلاینت ها احتمال ویروسی شدن سیستم ها وجود ندارد و با استفاده از امکانات سیستم مدیریتی و کنترلی موجود بر روی سرورها می توان دسترسی کاربران را نیز به نحو مطلوب محدود و کنترل کرد.

 

موارد استفاده از تین کلاینت ها

   1. به اشتراک گذاری سرویس ها (UI Processing)

مربوط به مجازی سازی برنامه ها است و بدون اینکه پردازشی بر روی کامپیوترمان صورت گیرد به سرور ریموت شده و برنامه را اجرا می کنیم. این روش محدودیت هایی نیز برای کاربر به همراه دارد. این قابلیت را می توان با برنامه هایی چون Citrix XenApp و یا Windows Remote Desktop Services ایجاد کرد.
شکل زیر ارتباط بین کلاینت ها و سرور را نشان می دهد.

 
 

    2. مجازی سازی دسکتاپ (UI Processing)

با استفاده از ابزارهایی چون VMware Desktop Manager (VDM) ،VDI Component in Remote Desktop Services و Citrix XenDesktop امکان مجازی سازی دسکتاپ وجود دارد. در واقع دسکتاپ کاربرها (یعنی سیستم عامل به همراه تمامی برنامه ها) به صورت مجزا بر روی پارتیشن های سرور موجود است. به هر کدام از آنها یک ماشین مجازی (Virtual Machine) گفته می شود. هر کاربر، کامپیوتر شخصی خودش را دارد ولی در واقع همه چیز به صورت فیزیکی بر روی سرور قرار دارد و كاربر می تواند محتویات دسکتاپش را تغییر دهد (می توانند هر برنامه ای را که بخواهند نصب کنند مثل حالتی که کامپیوتر شخصی خودشان است).

 
 

3. مبتنی بر مرورگر (Data Processing)

زمانی که به اینترنت متصل می شوید، برنامه ها به جای کامپیوتر شما روی وب سرور اجرا می شود ولی پردازش دیتا بر روی کامپیوتر کلاینت صورت می گیرد. به این روش Thin Client Computing گفته می شود زیرا داده ها و برنامه ها از روی اینترنت بازیابی می شود.

منبع: PCmag مترجم: کیهان حائری
مشاهده: 772بار

شما هم می توانید درباره این محتوا نظر بدهید.

نام:
ایمیل:
نظر:
ثبت نظر
 
شعار رسالت فالنیک (ایران اچ پی) :خلق تجربه‌های لذتبخش برای مشتریان سرتاسر دنیا با انسان‌هایی نوآور و چابک
 
با ما همراه باشيد