تکنولوژی iLO چیست؟

تکنولوژی iLO  چیست؟

آخرین بروزرسانی: مرداد 95

iLO تکنولوژی مورد استفاده در تجهیزات سرور شرکت اچ‌پی است. iLO یک چیپست سخت‌افزاری است که دارای یک پورت خارجی Rj-45 بوده و این پورت در کنار سایر پورت‌های شبکه روی سرور قرار می‌گیرد. این پورت با استفاده از فریم خود می‌تواند امکان اتصال از راه دور به سرور از طریق شبکه را برای کاربران ایجاد کند و سخت‌افزارهای سرور را مانیتور کند. در انتهای این مقاله، ویدئویی برای آشنایی بیشتر با تکنولوژی iLO ارایه شده است.

 

معرفی تکنولوژی iLO

پورت Integrated lights-out Management یا iLO مجزا از سیستم‌عامل سرور، سرویس‌دهی می‌کند و از طریق Setup iLO می توان تنظیمات مربوطه را انجام داد. این پورت یک IP آدرس به خود می‌گیرد و می توان از راه دور و از طریق شبکه به آن وصل شد. بعد از انجام تنظیمات می‌توان از طریق مرورگر بدون هیچ واسطی به سرور متصل شد و امکاناتی از قبیل دسترسی به BIOS و مدیریت پاور سرور مانند خاموش یا روشن کردن و یا راه‌اندازی مجدد آن را انجام داد. همچنین بسیاری امکانات دیگر که بدون دریافت لایسنس پیشرفته می‌توان به صورت رایگان در اختیار داشت به شرح زیر است:

1. امکان استفاده از نسخه‌های ISO موجود در کامپیوتر شما به عنوان درایو محلی سرور (Remote Media Applet)
2. مشاهده و مرور گزارشات و رخدادهای سخت‌افزاری سرور
3. مشاهده و مرور وضعیت ماژول‌های مختلف سخت‌افزاری سرور از قبیل RAM یا CPU و...

HPE iLO سلامت و عملکرد حفاظت با قدرت پیشرفته و کنترل حرارتی برای بهره‌وری حداکثر قدرت را فراهم می‌کند. امکاناتی که iLO ارائه می‌دهد، در بسیاری از مواقع ناجی بسیاری از مدیران شبکه به خصوص در رفع مشکل از راه دور است. برخی دیگر از امکاناتی که نیاز به خرید لایسنس پیشرفته (HPE iLO Advance) دارند عبارتند از:

1. امکان استفاده از درایوهای نوری یا Floopy سخت افزاری کامپیوتر کاربر به عنوان درایورهای سرور در هنگام مدیریت

2. مدیریت از راه دور سرور یا Remote Control Console که موجب می شود کاربر در شرایطی برابر با زمانی که با موس، کیبورد و مانیتور به صورت محلی در حال کار با سرور است را در اختیار داشته باشد.

3. امکان دسترسی به صفحه گرافیکی سرور توسط چندین کاربر

4. امکان نصب سیستم‌عامل

5. انجام برخی امور مدیریتی همچون به روزرسانی Firmware، مدیریت گروه رسانه‌های مجازی، فعال‌سازی مجوز یک گروه و مدیریت کنسول ضبط و پخش سرور

 

قابلیت جدید  iLO Federation

قابلیت جدیدی بر روی این پورت راه‌اندازی شده است به نام iLO Federation که توسط آن می‌توان وصل شدن یک سرور به طور همزمان به چندین سرور را از یک کنسول متمرکز مانیتور نمود؛ یعنی:

         1. اجازه خاموش یا روشن کردن چندین سرور تنها با یک کلیک

         2. توانایی اجازه دادن به اشتراک گذاشتن مصرف برق در میان یک گروه از سرور

        3. فعال‌سازی گروهی مجوز برای انجام سریعتر مجوز iLO و آپدیت سریعتر Firmware روی چندین سرور که همگی از طریق این قابلیت صورت می‌گیرد.

 

روش های راه‌اندازی iLO

برای راه‌اندازی و تنطیمات iLO می‌توان از 3 روش این کار را انجام داد:

1- با استفاده از محیط ACU سرور

برای ورود به این محیط کافی است به محض روشن شدن سرور کلید F8 را زده تا وارد محیط iLO شوید حال می توان با استفاده از گزینه‌های موجود تغییرات مد نظر را اعمال کنید. اهمیت این تنظیمات شامل پیکربندی شبکه و کاربران است.


2- با استفاده از CD تنظیمات مربوط به iLO

از این طریق‌می توانید پیکربندی مورد نظر خود را متناسب با نیاز خود انجام دهید.


3- با کمک نرم‌افزارHP Light-out Online Configuration Utility

در صورتی که سیستم‌عاملی روی سرور نصب باشد و به آن دسترسی داشته باشید از این نرم‌افزار بر روی ویندوز خود استفاده کنید. با این ابزار امکان مدیریت iLO از طریق محیط ویندوز را خواهید داشت.

 

درباره تکنولوژی HPE iLO

 

 
مشاهده: 5250بار

شما هم می توانید درباره این محتوا نظر بدهید.

نام:
ایمیل:
نظر:
ثبت نظر
 
شعار رسالت فالنیک (ایران اچ پی) :خلق تجربه‌های لذتبخش برای مشتریان سرتاسر دنیا با انسان‌هایی نوآور و چابک
 
با ما همراه باشيد